Ręczne sterowanie węglem
Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
Czy biorąc pod uwagę rządowe deklaracje, węgla w Polsce nie zabraknie?
Trudno o jednoznaczną ocenę, czy poczynione zakupy węgla pozwolą nam wypełnić lukę podażową po węglu z Rosji. Obecna sytuacja na rynku węgla jest bardzo niepewna, a polski rząd zbyt pochopnie i tym samym nieodpowiedzialnie – jak się wydaje – podjął decyzję o nałożeniu embarga na węgiel z Rosji jeszcze w kwietniu. Pozostałe kraje UE skończą z importem surowca z Rosji w połowie sierpnia. Podjęto więc decyzję o zakazie importu z dnia na dzień, pozostawiając polskich importerów samych sobie bez żadnego zabezpieczenia. Obecnie rozwiązujemy więc problemy, które sami sobie stworzyliśmy. Decyzja o embargu została podjęta w sposób pochopny, zbyt szybki, bez przeprowadzenia jakichkolwiek analiz jej skutków. Nie uwzględniono również faktu, iż skuteczność sankcji wobec Federacji Rosyjskiej jest znacząco większa, gdy wprowadzają je solidarnie w ramach uzgodnionej procedury wszystkie kraje UE.
Rząd tłumaczy, że takie było oczekiwanie społeczne…
Jeśli takie jest tłumaczenie, to dlaczego nie wprowadziliśmy równocześnie embarga na import rosyjskiej ropy? Ta narracja nie jest spójna. Odpowiedzialny rząd kieruje się w swoich działaniach dobrem kraju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta