Nowy świat wirtualnej rzeczywistości
Rozwój metawersum otwiera nowe możliwości i sprzyja rozwojowi innowacyjności. Z pozytywnymi zmianami wiążą się jednak wyzwania prawne, które będą wymagały wypracowania nowych rozwiązań.
W ciągu ostatniego roku termin metaverse coraz częściej pojawia się w mediach. Jest to związane z nakreśleniem przez Marka Zuckerberga wizji metawersum jako następcy internetu jaki znamy dotychczas oraz zmiany nazwy założonej przez niego firmy na „Meta” 28 października 2021 roku1). Ale próby przeniesienia świata fizycznego do wirtualnej rzeczywistości towarzyszą nam od lat. W 2003 swój debiut miała gra „Second Life” (z ang. drugie życie). Mimo, że cały czas jest grywalna, nie cieszy się już tak dużą popularnością na rynku. W „Second Life” obserwowaliśmy mechanizmy, które są obecne w najnowszych iteracjach metawersów np. konsolidowanie tytułów do „nieruchomości” w wirtualnych światach oraz oddawanie ich w najem.
Czym jest metawersum i jakie rozwiązania technologiczne umożliwiają wprowadzanie jej w życie? Jakie możliwości otwiera przed nami wirtualny świat i czym różni się od rzeczywistego? Jakie wyzwania z perspektywy prawnej czekają użytkowników oraz przedsiębiorców w związku z rozwojem i popularyzacją usług oferowanych w świecie wirtualnym?
∑ Czym jest metawersum?
Termin „metawersum” budzi wątpliwości. Najprościej można go opisać jako nowy sposób dystrybucji usług cyfrowych. Kluczowymi aspektami metawersum są dążenia do dematerializacji aspektów takich jak np. interakcje międzyludzkie i przeniesienie ich do wirtualnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta