Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzrost cen i wojna wymuszają konieczność waloryzacji wynagrodzeń

29 lipca 2022 | Prawo i podatki | Patrycja Fingas Kinga Adamczyk

Żadna ze stron umowy o zamówienie publiczne, działając z należytą starannością, nie mogła przewidzieć ataku zbrojnego na Ukrainę i związanych z tym problemów gospodarczych. Okoliczności te niewątpliwie mają charakter nadzwyczajny.

radca prawny, Andersen w Polsce

prawnik, Andersen w Polsce

Atak Federalnej Republiki Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 r. spowodował i nadal powoduje gwałtowne, daleko idące zmiany w gospodarce krajowej, europejskiej i światowej, wpływające na łańcuchy dostaw, a także dostępność i istotny wzrost cen towarów i usług, w tym również znaczny wzrost kosztów realizacji umów o zamówienie publiczne. Pojawia się pytanie o możliwość dokonania zmiany umowy o zamówienie publiczne w zakresie zmiany wynagrodzenia wykonawcy, co z kolei napotyka na opór ze strony zamawiających, którzy przecież również zmian takich nie przewidywali, a tym samym nie zabezpieczali na poczet realizacji poszczególnych zadań istotnie większych, w stosunku do ich wartości, rezerw.

Polski prawodawca od dłuższego czasu pracuje nad projektem specustawy, która ma stanowić odpowiedź na aktualną sytuację i podstawę prawną formułowania roszczeń. Ustawa ta, jak się jednakże wydaje, nie będzie stanowiła rozwiązania problemu, a jedynie narzędzie wspierające, które przybierze kształt podobny do regulacji art. 15r tzw. ustawy covidowej, która, co pokazała wielomiesięczna praktyka, nie stanowiła istotnego źródła skutecznych roszczeń wykonawców o zmianę należnego im wynagrodzenia. Co zatem mają robić wykonawcy na obecnym etapie?

Klauzula...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12330

Wydanie: 12330

Spis treści

Monitor Biznesu (1) + Komunikaty (3)

Zamów abonament