Przychody z więcej niż jednego tytułu i składka zdrowotna
Obowiązujące przepisy prowadzą do nierównego traktowania płatników składek będących w podobnej sytuacji. Dysproporcje są tym bardziej widoczne, im więcej spółek posiada osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
doradca podatkowy, KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
prawnik, KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
prawnik, KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
Składka zdrowotna dla osób prowadzących kilka rodzajów działalności
Przepisy wprowadzone na mocy Polskiego Ładu obowiązują już przez ponad pół roku, ale przedsiębiorcy wciąż mają wiele wątpliwości w zakresie sposobu rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Sytuację dodatkowo komplikuje wprowadzenie 1 lipca 2022 r. Polskiego Ładu 2.0.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i opłacania tych składek określa ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Do końca 2021 r. oraz – na mocy art. 79 Polskiego Ładu 1.0 – za styczeń 2022 r. składkę zdrowotną liczyło się w przystępny dla płatnika sposób. Wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na to, czy prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, byli wspólnikami spółek osobowych czy też jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, rozliczali składkę od każdego rodzaju działalności w ten sam sposób. Jej wysokość stanowiło 9 proc. podstawy wymiaru składki, tj. zadeklarowanej kwoty, wynoszącej nie mniej niż 75 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku. Minimalna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta