Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż dużo do budowania, ale ceny rosną

29 lipca 2022 | Dodatek | rp.pl

| Skutki pandemii, dynamiczny wzrost cen materiałów i usług, zmiany prawne i podatkowe czy konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę – to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzy się branża budowlana.

Wyzwaniem jest waloryzacja umów drogowych. Limit waloryzacji został teraz podniesiony z poziomu 5 do 10 proc. Jest to krok w dobrą stronę – uważa Michał Wrzosek, rzecznik Budimexu.

Polska wydała przez cały 2020 rok 7,4 proc. PKB na inwestycje budowlane. To o 1,5 pkt proc. więcej, niż wynosi średnia Unii Europejskiej. – Uplasowało to nasz kraj na drugim miejscu – zaraz za Finlandią. Finowie przeznaczają na rozbudowę 8 proc. swojego PKB. Najmniej buduje Grecja (1,7 proc.) i Irlandia (2,2 proc.) – czytamy w raporcie Budindex 2020/2021.

Dużo placów budów

Na takim samym poziomie co Polska w relacji do swojego potencjału gospodarczego buduje: Austria i Litwa, trochę mniej Rumunia (7,3 proc.).

– Polska w rankingu krajów inwestujących najwięcej w budownictwo znalazła się w 2021 roku na czołowej drugiej pozycji. Zwracamy uwagę na największe obecnie realizowane budowy w krajach Unii. Pokazujemy ranking krajów, które inwestują największe fundusze w budownictwo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12330

Wydanie: 12330

Spis treści

Monitor Biznesu (1) + Komunikaty (3)

Zamów abonament