Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wykazać, że dochowaliśmy należytej staranności

03 sierpnia 2022 | Rachunkowość | Anna Rucińska

Brak definicji „należytej staranności” i jasnych kryteriów weryfikacji powoduje wątpliwości płatników podatku u źródła. Tymczasem obowiązuje ich wymóg dochowania takiej staranności przy weryfikacji warunków do zastosowania preferencji w postaci zwolnienia, obniżonej stawki na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania czy niepobrania podatku zgodnie z taką umową.

Wymóg dochowania należytej staranności został wpisany do ustaw o podatku dochodowym z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. Do końca 2021 r. art. 26 ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 41 ust. 4aa ustawy o PIT wskazywały, że przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez płatnika. Aktualnie, tj. od 1. stycznia 2022 r., należy uwzględniać również powiązania płatnika z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT i odpowiednio art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT.

Cel regulacji

Na podstawie analizy uzasadnienia ustawodawcy do ustawy z 23 października 2018 r. wprowadzającej wymóg dochowania przez płatnika należytej staranności (druk sejmowy nr 2860) można wysnuć wniosek, że w jego zamierzeniu zapisanie wprost w ustawach podatkowych tego wymogu stanowi niejako konkretyzację istniejącego obowiązku. Już w świetle dotychczasowych zasad (tj. obowiązujących do końca 2018 r.), w tym zasad odpowiedzialności płatnika, powinien on weryfikować warunki do zastosowania preferencyjnych zasad rozliczania. Zapisanie tego wymogu jest również częścią szerszych zmian w obszarze rozliczeń podatku u źródła, których wejście w życie było odsuwane w czasie.

Problematyczny brak definicji

„Należyta staranność” nie została przez ustawodawcę zdefiniowana. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12334

Wydanie: 12334

Spis treści
Zamów abonament