Już niedługo przedsiębiorców czeka fakturowa rewolucja
Od początku tego roku Ministerstwo Finansów prowadzi pilotaż Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne. To się jednak zmieni i od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązkowe. A to oznacza, że firmy czeka sporo wyzwań w związku z przejściem na powszechne fakturowanie elektroniczne.
Mimo zapowiadanego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, aż 66 proc. firm nadal wprowadza do obrotu setki papierowych dokumentów. Tylko 17 proc. przedsiębiorstw w Polsce stosuje wyłącznie elektroniczne dokumenty księgowe – wynika z raportu WEBCON „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.
1 stycznia 2022 r. Polska dołączyła do grona zaledwie kilku krajów europejskich, w których stosuje się tzw. faktury ustrukturyzowane. Na razie dobrowolnie. Jednak zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie w 2024 roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe dla wszystkich polskich przedsiębiorców.
Krajowy System e-Faktur to platforma stworzona przez Ministerstwo Finansów, która służy do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Wprowadzenie obowiązku korzystania z KSeF pociągnie za sobą kluczową zmianę – od tego momentu każdy przedsiębiorca działający na terenie Polski będzie musiał korzystać z nowego rodzaju dokumentów, tzw. faktur ustrukturyzowanych (e-Faktur). e-Faktura zgodnie z definicją zawartą w znowelizowanej ustawie o VAT, jest fakturą wystawioną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, posiadającą numer identyfikujący ją w systemie.
Obecnie rządzi papier
Polskie firmy codziennie generują miliony faktur. Z przeprowadzonego przez WEBCON badania wynika, że co czwarta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta