Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliscy niełatwo dowiedzą się o kredytach zmarłego

04 sierpnia 2022 | Moje pieniądze | Janina Blikowska

Po śmierci członka rodziny jego bliscy przed postanowieniem sądu o nabyciu spadku lub zarejestrowanym akcie poświadczenia dziedziczenia nie otrzymają informacji o kredytach zaciągniętych przez zmarłego. Takie informacje są bowiem objęte tajemnicą bankową.

Pani Ewa w kwietniu straciła brata, który zmarł nagle, we śnie. – Wiem, że miał zaciągnięty kilka lat temu kredyt gotówkowy na niemal 100 tys. zł. Brat nie zostawił żadnego majątku, z którego mógłby on zostać pokryty. Jego spadkobiercą jest syn, a zaraz potem ja i moja rodzina – opowiada kobieta.

I pyta: – Czy rodzina może uzyskać informacje o tym kredycie bez postępowania spadkowego? Czy może spłacić go ktoś, dla kogo został on zaciągnięty, choć nie jest członkiem rodziny? Czy jednak zostaje nam odrzucenie spadku, by nie dziedziczyć długu brata? – wylicza czytelniczka swoje pytania. Jak podaje nam biuro prasowe Pekao SA, bliscy zmarłego przed nabyciem spadku nie są spadkobiercami, a mogą okazać się dopiero nimi, gdy zostanie przeprowadzone postępowanie o nabycie spadku zakończone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament