Od kredytów na studia nie przybędzie lekarzy
To nie studenci skorzystają na oferowanych pożyczkach, lecz uczelnie medyczne.
Przez dwa ostatnie lipcowe tygodnie wnioski o preferencyjny kredyt na studia medyczne złożyło nieco ponad 150 osób. To niewiele, biorąc pod uwagę, że medycynę studiuje w Polsce 131,4 tys. osób. Lekarzy kształci ponad 20 uczelni.
Wnioski można składać od 18 lipca. – Żeby ubiegać się o kredyt, należy być już studentem kierunku lekarskiego polskiej uczelni na zasadach odpłatności – mówi Kinga Szymkiewicz z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Lepiej poprawić maturę
Tegoroczni maturzyści wniosków o kredyt jeszcze więc nie składają. Ale zdaniem młodych lekarzy lepiej, żeby się dobrze zastanowili, zanim to zrobią.
– Największym beneficjentem programu nie są studenci czy ich przyszli pacjenci, ale uczelnie medyczne, które pobierają bardzo wysokie opłaty za studia. A liczba studentów, których rodziców na nie stać, jest ograniczona – mówi Damian Patecki, ekspert Porozumienia Rezydentów, członek Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej.
I dodaje, że lepiej posiedzieć rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta