Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unieważnienie L4 nie oznacza zdolności do pracy

04 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Łukasz Chruściel

Utrata ważności zaświadczenia lekarskiego na podstawie art. 59 ust. 6 ustawy zasiłkowej nie oznacza odzyskania zdolności do pracy przez osobę, która wcześniej, zgodnie z przepisami, nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Nie powoduje zatem ustania prawa do zasiłku chorobowego za dalszy okres niezdolności do pracy, a jedynie za okres objęty unieważnionym zaświadczeniem (od następnego dnia po utracie ważności).

Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 16 czerwca 2021 r. (III UZP 2/21).

Omawiana sprawa dotyczyła odwołania ubezpieczonej pobierającej zasiłek chorobowy w związku z niezdolnością do pracy od trzech decyzji ZUS odmawiających jej prawa do tego zasiłku ze względu na brak stawiennictwa na badaniach kontrolnych. Decyzja obejmowała wszystkie stwierdzone zaświadczeniami lekarskimi okresy niezdolności do pracy następujące po dniu, w którym miało odbyć się badanie.

Niezdolność do pracy trwała łącznie około dwa miesiące. Ubezpieczona nie stawiła się jednak na wyznaczony przez organ rentowy termin badań kontrolnych, w następstwie czego ZUS wydał zaskarżone decyzje. W odwołaniu kobieta podnosiła, że zamiast zawiadomienia o terminie badań, otrzymała jedynie pustą kopertę, natomiast o badaniach dowiedziała się dopiero przy składaniu w ZUS kolejnego zwolnienia lekarskiego.

Sąd rejonowy stanął po stronie ubezpieczonej. Sąd okręgowy powziął wątpliwości co do tego, za jaki okres, zgodnie z obowiązującymi przepisami, traci prawo do zasiłku z tytułu niezdolności do pracy osoba, która nie stawiła się na badaniach kontrolnych – czy jedynie za okres od terminu badania do ostatniego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament