Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cukier wraca na rynek, ale droższy i z limitami

04 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Sklepy stosują ograniczenia w sprzedaży, ale taka reglamentacja może okazać się nielegalna. Cukier zdrożał w miesiąc już o 25–30 proc.

Panika cukrowa zaczęła gasnąć, w niektórych sklepach tego produktu nadal brak, ale stopniowo półki są zapełniane. Większość sieci nadal ma ograniczenia sprzedaży do 5 lub 10 kg na osobę. Trudno powiedzieć, czy to legalne.

– Reglamentacja określonych towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach określonych przepisami, np. po ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Nie jest dopuszczalne odmawianie sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny – twierdzi biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Zapewne w interpretacji tego ostatniego sformułowania będzie leżeć odpowiedź na wiele pytań dotyczących reglamentacji, a przede wszystkim, jak w praktyce wygląda zastosowanie tego przepisu. Egzekucja stosowania prawa nie leży w kompetencjach UOKiK bądź Inspekcji Handlowej, ale organów ścigania – dodaje urząd.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament