Wielki koszt wymuszonej migracji
Spowodowane zmianami klimatu migracje zarówno ludzi, jak i zwierząt przybierają na sile. Zalew gatunków inwazyjnych w kolejnych regionach świata generuje już ogromne koszty ekonomiczne, a to dopiero początek kryzysu.
Rosnące na świecie temperatury oraz przybierające na sile klęski żywiołowe w różnych częściach świata zmuszają do migracji zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Choć zjawisko przemieszczania się z uwagi na zmianę klimatu było znane już wcześniej, obecnie gwałtownie rosnące emisje gazów cieplarnianych znacznie je przyspieszają. Ponad połowa wszystkich skumulowanych emisji dwutlenku węgla miała miejsce od publikacji pierwszego raportu klimatycznego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w 1990 roku. Oznacza to, że w ciągu trzech dekad ludzkość wygenerowała więcej emisji CO2 niż od połowy XIX wieku do 1990 roku.
Konsekwencją takich działań jest wzrost globalnych temperatur oraz szereg wynikających z katastrof klimatycznych. Jak wynika z danych ONZ, obecnie każdego roku 21,5 miliona ludzi staje przed koniecznością opuszczenia swojego domu z powodu nasilania się takich zjawisk. Zdaniem naukowców sytuacja będzie się pogarszać wraz z upływem czasu.
Zwierzęta uciekają przed ociepleniem
Według opublikowanego w tym roku raportu IPCC do 2050 roku nawet 143 miliony ludzi będą zmuszone do migracji klimatycznej w efekcie podnoszącego się poziomu mórz, intensywnych suszy, ekstremalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta