Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz konkurencji wynika także z ogólnych obowiązków

04 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | KINGA POLEWKA-WŁOCH

Obowiązek powstrzymania się od działalności konkurencyjnej mieści się rodzajowo w obowiązku dbania o dobro zakładu pracy, o którym mowa w art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy. Obowiązek ten należy do kategorii podstawowych obowiązków pracowniczych.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2021 r. (I PSK 15/21).

Sprawa toczyła się z odwołania od rozwiązania umowy o pracę w trybie bez wypowiedzenia z winy pracownika. Powód był dyrektorem jednego z lokalnych biur pracodawcy i organizacyjnie podlegał jedynie zarządowi. Nie wiązała go ze spółką żadna odrębna umowa o zakazie konkurencji. Jedno z postanowień umowy o pracę zobowiązywało go natomiast do powstrzymania się od wszelkiej działalności biznesowej oraz do niepodejmowania żadnej działalności biznesowej (płatnej lub bezpłatnej) za wyjątkiem pracy dla strony pozwanej.

Wśród podstaw rozwiązania umowy o pracę z tym pracownikiem wskazane zostało m.in.:

∑ prowadzenie działalności konkurencyjnej na szkodę pracodawcy – poprzez utworzenie podmiotu konkurencyjnego i posiadanie w tym podmiocie udziałów (a następnie darowanie ich małżonce),

∑ prowadzenie działalności konkurencyjnej w czasie pracy, w tym z wykorzystaniem mienia pracodawcy (m.in. komputera służbowego), informacji poufnych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa pracodawcy, renomy pracodawcy i przy zaangażowaniu innych pracowników oddziału kierowanego przez powoda, oraz

∑ akceptowanie pracy podległych powodowi pracowników na rzecz podmiotu konkurencyjnego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament