Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierowca auta osobowego musi odpocząć w trakcie tygodnia

04 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Szoferzy pojazdów przeznaczonych do przewozu do 3,5 tony lub do 9 osób łącznie z kierowcą nie podlegają pod przepisy pozwalające na wykorzystywanie odpoczynków na przełomie tygodnia.

∑ Zatrudniony przez nas kierowca samochodu osobowego (szofer) pracuje co do zasady od poniedziałku do piątku. Zdarzają się jednak wyjazdy w soboty lub niedziele. Proszę o potwierdzenie, czy odpoczynek tygodniowy tego kierowcy można rozliczać na przestrzeni dwóch tygodni, gdzie wystarczające jest, że rozpocznie się on w jednym tygodniu i trwa odpowiednią liczbę godzin, by był prawidłowy? – pyta czytelniczka.

Nie. Kierowcy pojazdów przeznaczonych do przewozu do 3,5 tony lub do 9 osób łącznie z kierowcą nie podlegają pod przepisy pozwalające na wykorzystywanie odpoczynków na przełomie tygodnia. Pełny odpoczynek powinien „zmieścić się” w obrębie danego tygodnia. Przy czym przez tydzień należy rozumieć tydzień kalendarzowy.

35 godzin wolnego

Kierowcy przysługuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament