Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomocowy maraton

04 sierpnia 2022 | Kraj | Izabela Kacprzak
Polacy pomagający Ukraińcom najczęściej oferowali im żywność, odzież i wyposażenie mieszkania
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita
Polacy pomagający Ukraińcom najczęściej oferowali im żywność, odzież i wyposażenie mieszkania

Aż 67 proc. mieszkańców 12 największych polskich miast zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Blisko 150 tys. osób udzieliło im schronienia we własnym domu.

Szczegółowe badania o skali obywatelskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy przeprowadziła Unia Metropolii Polskich – ich wyniki „Rz” publikuje jako pierwsza. Wzięło w nich udział aż 12 tys. osób – po 1000 mieszkańców z każdego miasta należącego do UMP (Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia). Badanie zrealizowała na przełomie kwietnia i maja 2022 r. firma DANAE na zlecenie Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Poprzedni raport unii z kwietnia tego roku diagnozował, ilu obywateli Ukrainy zatrzymało się w Polsce i gdzie mieszkają.

Otwarte drzwi

Z najnowszego badania wynika, że w pomoc uchodźcom z Ukrainy zaangażował się blisko co trzeci mieszkaniec metropolii (67 proc.) – najbardziej w Warszawie i Lublinie (po 71 proc.). Najczęściej była to pomoc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament