Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpraca na odległość na nowych zasadach

04 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Maciej Szwejda

Planując zatrudnianie pracowników w formie pracy zdalnej, warto zapoznać się z projektowanymi przepisami w tym zakresie. Proces legislacyjny jest w toku, ale podstawowe zasady świadczenia tej pracy nie powinny się istotnie zmienić.

Zmiany kodeksu pracy dotyczące m.in. wprowadzenia nowych zasad wykonywania pracy zdalnej wciąż są procedowane. Aktualnie ta forma pracy świadczona jest na podstawie uregulowań zawartych w tzw. ustawie antycovidowej. Mają one jednak charakter jedynie tymczasowy i obejmują, w uproszczeniu, okres stanu zagrożenia epidemicznego spowodowany przez Covid-19.

Zalety pracy zdalnej, dostrzeżone zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, spowodowały, że ma ona zostać rozwiązaniem stałym w polskim systemie prawnym. Przedstawiamy zwięzłą charakterystykę tej formy pracy oraz zasady jej wprowadzenia w zakładzie pracy zawarte w rządowym projekcie zmian kodeksu pracy, będącym obecnie przedmiotem obrad Sejmu (druk 2335), zwanym dalej projektem zmian (według stanu na 7 lipca 2022 r.). Najprawdopodobniej będą to zasady, na jakich będzie można wdrożyć tę formę współpracy od jesieni. W związku z tym już teraz warto zapoznać się ze zmienianymi przepisami, planując wykonywanie pracy w trybie zdalnym.

Częstotliwość i miejsce…

Jak wynika z projektu, pracą zdalną jest praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Z powyższej definicji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament