Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powstaje najkorzystniejszy system odszkodowań w UE

04 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl

„To prawo trzeba natychmiast zmienić. Prawo powinno być dobre dla zwykłych ludzi” – eksperci są zgodni, obecny w Polsce system odszkodowań za wywłaszczenie nieruchomości trzeba zreformować. Naprzeciw tym opiniom wychodzi projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który jest procedowany w Sejmie.

Od ponad 20 lat system odszkodowawczy w Polsce oparty jest o szkodliwą tzw. zasadę korzyści. Powoduje ona wiele negatywnych konsekwencji. Gdy wywłaszczana jest nieruchomość zabudowana, wysokość odszkodowania stanowi wyłącznie wartość nieruchomości, z pominięciem istotnych kosztów. W skrajnych przypadkach osoby wywłaszczane ze zdegradowanych domów uzyskują bardzo niskie odszkodowanie. Nie jest uwzględniana żadna rekompensata za elementy szkody, które można uznać za społecznie słuszne do wynagrodzenia.

Inaczej jest w przypadku wywłaszczenia nieruchomości niezabudowanych:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament