Freelancer tańszy niż pracownik
Wielu specjalistów może pracować na podstawie umowy o dzieło. Pozwala to oszczędzić zlecającemu projekt do wykonania takiej osobie nawet 20 proc. kosztów w porównaniu z etatem.
Z możliwości zatrudnienia freelancera korzysta coraz więcej firm. W Polsce w 2021 r. współpracę z wolnymi strzelcami nawiązywały głównie mikroprzedsiębiorstwa (40,4 proc.) oraz małe i średnie firmy (34,5 proc.) (https://useme.com/pl/blog/raport-freelancing-w-polsce-i-na-swiecie-2021,259/). Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług specjalistów z zewnątrz, taka forma współpracy może wydawać się problematyczna, głównie pod kątem braku kontroli nad zlecanym dziełem. Jak zatem rozpocząć współpracę z freelancerem i czy na pewno jest to opłacalne dla zleceniodawcy?
Porównanie możliwości
Coraz więcej firm oferuje pracownikom wybranie formy zatrudnienia – oprócz umowy o pracę mogą zdecydować się na samozatrudnienie, czyli kontrakt B2B (business to business). Dla pracodawcy koszty zatrudnienia pracownika na etat są o wiele wyższe – obejmują nie tylko pensję z podatkiem, ale także dodatkowe świadczenia (m.in. składki emerytalną i rentową). W 2022 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta