Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Freelancer tańszy niż pracownik

04 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Bartłomiej Król

Wielu specjalistów może pracować na podstawie umowy o dzieło. Pozwala to oszczędzić zlecającemu projekt do wykonania takiej osobie nawet 20 proc. kosztów w porównaniu z etatem.

Z możliwości zatrudnienia freelancera korzysta coraz więcej firm. W Polsce w 2021 r. współpracę z wolnymi strzelcami nawiązywały głównie mikroprzedsiębiorstwa (40,4 proc.) oraz małe i średnie firmy (34,5 proc.) (https://useme.com/pl/blog/raport-freelancing-w-polsce-i-na-swiecie-2021,259/). Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług specjalistów z zewnątrz, taka forma współpracy może wydawać się problematyczna, głównie pod kątem braku kontroli nad zlecanym dziełem. Jak zatem rozpocząć współpracę z freelancerem i czy na pewno jest to opłacalne dla zleceniodawcy?

Porównanie możliwości

Coraz więcej firm oferuje pracownikom wybranie formy zatrudnienia – oprócz umowy o pracę mogą zdecydować się na samozatrudnienie, czyli kontrakt B2B (business to business). Dla pracodawcy koszty zatrudnienia pracownika na etat są o wiele wyższe – obejmują nie tylko pensję z podatkiem, ale także dodatkowe świadczenia (m.in. składki emerytalną i rentową). W 2022 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12335

Wydanie: 12335

Spis treści

Reklama

Zamów abonament