Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będzie korekty za błędy formalne w zamówieniach

26 sierpnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Marek Ososko

Naruszenie procedur przy udzielaniu zamówień w związku z realizacją projektów unijnych może świadczyć o wystąpieniu nieprawidłowości. Nie każdy błąd będzie jednak prowadził do pomniejszenia dofinansowania. Niektóre potknięcia lub pomyłki mogą kwalifikować się jako uchybienia formalne, które nie podlegają korekcie finansowej.

Taryfikator korekt finansowych1 określa przypadki najczęstszych naruszeń przepisów zamówieniowych, uznawanych za nieprawidłowość indywidualną. Wykaz ten nie ma charakteru wyczerpującego umożliwiając nałożenie korekty za nieprawidłowości niesklasyfikowane, lecz najbliższe rodzajowo. W dokumentach Komisji Europejskiej wyróżnia się jeszcze jedną kategorię naruszeń prawa zamówień. Chodzi o naruszenia procedur o charakterze formalnym. Zgodnie z Wytycznymi Komisji Europejskiej2 korekty finansowe można stosować wyłącznie w przypadku, gdy dana nieprawidłowość wywołuje lub mogłaby wywołać skutki finansowe dla budżetu Unii. W przypadkach, w których naruszenie przepisów dotyczących zamówień publicznych ma wyłącznie formalny charakter i nie wywołuje żadnych faktycznych ani potencjalnych skutków finansowych, zastosowanie korekty finansowej nie jest uzasadnione.

Naruszenie a nieprawidłowość

Stanowisko Komisji uwarunkowane jest definicją nieprawidłowości w rozumieniu Rozporządzenia ogólnego nr 1303/2013 (art. 2 pkt 36), której istotnym elementem jest stwierdzenie, że naruszenie przepisów ma lub może mieć szkodliwy wpływ na budżet Unii.

Różnicę pomiędzy naruszeniem będącym nieprawidłowością a naruszeniem o charakterze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12353

Wydanie: 12353

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament