Praca na platformie – nowa forma zatrudnienia
Firmy funkcjonujące w oparciu o platformy pobierają od pracowników prowizje od możliwości świadczenia usług za pośrednictwem platform cyfrowych, a ich wynagrodzenie jest ustalane przez właściwe algorytmy.
Rozwój produkcji i eksploatacja gospodarcza skutkowały dla rynku pracy wieloma zmianami. Według raportu World Economic Forum z 2020 r. w najbliższych latach jedna czwarta pracodawców spodziewa się tymczasowego zmniejszenia zatrudnienia, a jedna piąta – trwałego. Zjawisko to ma zostać jednak zrównoważone poprzez powstawanie nowych miejsc pracy, spośród których duże znaczenie będą mieć platformy cyfrowe. Praca za ich pośrednictwem nazywana jest „pracą platformową”.
Pojęcie pracy platformowej
Polega ona na połączeniu poprzez platformę cyfrową zatrudnionego z klientem przedsiębiorstwa, będącego właścicielem platformy, i wykonywaniu na rzecz klienta określonych usług. Rolę platform cyfrowych najczęściej pełnią aplikacje mobilne i platformy internetowe, np. Uber, Glovo czy Fixly. Stosunek prawny, na podstawie którego jest wykonywana praca platformowa, nie jest jednolity. Z danych zaprezentowanych przez Komisję Europejską w 2021 r. wynika, że stosunkiem dominującym w ramach tego rodzaju pracy jest samozatrudnienie. Około 28 mln pracowników platformowych jest samozatrudnionych, z czego prawdopodobnie dla 5,5 mln stosunek ten jest niewłaściwy. Wielu właścicieli platform stara się wykreować obraz pracy platformowej jako swego rodzaju freelancingu, usprawiedliwiając tym formę zatrudnienia w postaci umowy przedsiębiorca–przedsiębiorca. Jednak pomiędzy tymi dwoma modelami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta