Pośredni odbiorca płatności w podatku od przerzuconych dochodów
Dla celów nowej regulacji należało będzie brać pod uwagę m.in. koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, opłat za korzystanie z prawa albo wartości autorskich lub licencji.
W ramach jednej ze znaczących zmian podatkowych ostatnich lat (w tzw. Polskim Ładzie), do ustawy o CIT wprowadzono art. 24aa. Określono w nim zasady opodatkowania nowej kategorii dochodów – wprowadzając tzw. podatek od przerzuconych dochodów, którym objęte zostały spółki będące podatnikami CIT.
Przerzucone dochody, zgodnie z definicją, to koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego (co jest oceniane na podstawie art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT). By koszty te uznać za przerzucone, dochody muszą w pierwszej kolejności stanowić należności podmiotu powiązanego oraz spełniać dwa warunki:
∑ podatek faktycznie zapłacony przez podmiot powiązany jest niższy o co najmniej 25 proc. od kwoty podatku, która byłaby należna, gdyby dochody te opodatkowane były w Polsce stawką 19 proc. (odnosząc ten warunek wyłącznie do stawki procentowej podatku – podatek rzeczywiście zapłacony musiałby wynieść 14,25 proc. lub mniej, ale należy pamiętać, że za podatek faktycznie zapłacony uznaje się podatek niepodlegający zwrotowi lub odliczeniu w jakiejkolwiek formie, w tym na rzecz innego podmiotu);
∑ koszty podlegają zaliczeniu, w jakiejkolwiek formie, do kosztów uzyskania przychodu tego podmiotu powiązanego lub zostały wypłacone w formie dywidendy przez ten podmiot powiązany i stanowią co najmniej 50 proc. wartości przychodów uzyskanych przez ten podmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta