Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pośredni odbiorca płatności w podatku od przerzuconych dochodów

26 sierpnia 2022 | | Szymon Chyra

Dla celów nowej regulacji należało będzie brać pod uwagę m.in. koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, opłat za korzystanie z prawa albo wartości autorskich lub licencji.

W ramach jednej ze znaczących zmian podatkowych ostatnich lat (w tzw. Polskim Ładzie), do ustawy o CIT wprowadzono art. 24aa. Określono w nim zasady opodatkowania nowej kategorii dochodów – wprowadzając tzw. podatek od przerzuconych dochodów, którym objęte zostały spółki będące podatnikami CIT.

Przerzucone dochody, zgodnie z definicją, to koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego (co jest oceniane na podstawie art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT). By koszty te uznać za przerzucone, dochody muszą w pierwszej kolejności stanowić należności podmiotu powiązanego oraz spełniać dwa warunki:

∑ podatek faktycznie zapłacony przez podmiot powiązany jest niższy o co najmniej 25 proc. od kwoty podatku, która byłaby należna, gdyby dochody te opodatkowane były w Polsce stawką 19 proc. (odnosząc ten warunek wyłącznie do stawki procentowej podatku – podatek rzeczywiście zapłacony musiałby wynieść 14,25 proc. lub mniej, ale należy pamiętać, że za podatek faktycznie zapłacony uznaje się podatek niepodlegający zwrotowi lub odliczeniu w jakiejkolwiek formie, w tym na rzecz innego podmiotu);

∑ koszty podlegają zaliczeniu, w jakiejkolwiek formie, do kosztów uzyskania przychodu tego podmiotu powiązanego lub zostały wypłacone w formie dywidendy przez ten podmiot powiązany i stanowią co najmniej 50 proc. wartości przychodów uzyskanych przez ten podmiot...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12353

Wydanie: 12353

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament