Zmiana okoliczności i świadczenia
Sąd może oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy.
Klauzula rebus sic stantibus pozwala na sądową zmianę stosunku zobowiązaniowego, gdy nadzwyczajna zmiana stosunków oznaczałaby nadmierne trudności lub nawet rażącą stratę dla strony zobowiązanej do spełnienia określonego świadczenia. Szybkość obrotu gospodarczego niejednokrotnie jednak sprawia, że świadczenia zostają spełnione nawet pomimo takiej zmiany stosunków. Czy w takim wypadku – już po spełnieniu świadczenia – strona, która je wykonała z nadmiernymi trudnościami lub rażącą stratą, jest uprawniona do żądania sądowej ingerencji w stosunek umowny?
Zmiana stosunku zobowiązaniowego
Problem ma doniosłe znaczenie natury praktycznej. Przepis art. 357[1] ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2022 r. poz. 1360) daje sądowi szerokie pole do działania w zakresie zmiany stosunku zobowiązaniowego, do którego ma być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta