Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność menedżerów w grupach spółek – nowe zasady

26 sierpnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Katarzyna Bilewska Wojciech Łysek

Członkowie zarządu i rady nadzorczej w grupie spółek będą mogli przy podejmowaniu decyzji biznesowych powołać się na interes grupy spółek. Warunkiem jest jednak to, by holding został ujawniony w rejestrze przedsiębiorców spółki zależnej, której decyzja dotyczy.

Zmiany w zakresie odpowiedzialności kadry menedżerskiej spółek wprowadza nowelizacja Kodeksu spółek handlowych („KSH”) z dnia 9 lutego 2022 r., która wchodzi w życie 13 października 2022 r. (dalej „Nowelizacja”).

Dotyczą one następujących obszarów:

∑ Po pierwsze, w przepisach regulujących odpowiedzialność cywilną członków zarządu i rady nadzorczej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych wprowadza się wprost odwołanie do działania „w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego”, co oznacza implementację do treści przepisów prawnych regulujących odpowiedzialność menedżerów wcześniej zaaprobowanej już w orzecznictwie reguły Business Judgment Rule (nowy § 3 dodany do art. 293 oraz do 483 KSH).

∑ Po drugie, w związku z wprowadzeniem przez nowelizację do KSH nowej regulacji prawa holdingowego (została ona dodana jako Dział IV („Grupa Spółek”) do Tytułu I KSH), ustawodawca ustanowił zasadę, że członkowie zarządu i rady nadzorczej spółek holdingowych mogą powoływać się w swoich decyzjach nie tylko na interes spółki, którą zarządzają, ale także na interes grupy spółek, w której ta spółka uczestniczy (art. 211 § 4 KSH).

∑ Po trzecie, Nowelizacja ustanowiła kontratyp wiążącego polecenia: jeżeli szkoda została wyrządzona wykonaniem wiążącego polecenia, menedżerowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12353

Wydanie: 12353

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament