Kilkugodzinna przerwa na wniosek pracownicy w ciąży
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić podanie o przejście na system przerywany czasu pracy, jeżeli składa go m.in. kobieta będąca w ciąży powikłanej. Przepisy nie przewidują tego w razie, gdy ciąża przebiega bez komplikacji.
∑ Pracownica będąca w ciąży, zatrudniona w systemie podstawowym ze stałym rozkładem czasu pracy (pon. – pt., 9.00-17.00), złożyła wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy z wprowadzeniem systemu przerywanego (tak wskazała we wniosku). Chciałaby pracować od 8.00 do 12.00 i potem od 14.00 do 18.00. W sumie nam to odpowiada, ale mamy wątpliwości, czy możemy zaakceptować taką prośbę? – pyta czytelniczka.
Typowego systemu przerywanego nie można, moim zdaniem, wprowadzić na wniosek pracownicy. Wyjątkiem jest sytuacja ciąży powikłanej, przy której co do zasady pracodawca powinien się przychylić do przekazanej chęci zmiany systemu czasu pracy na przerywany.
Orzecznictwo sądowe dopuszcza jednak wprowadzenie na prośbę zatrudnionej osoby nieodpłatnej przerwy. Nie byłaby to zmiana systemu na przerywany, ile bardziej ustalenie specyficznego rozkładu z niepłatną przerwą.
Indywidualny rozkład
Pracownik może złożyć, a pracodawca może zaakceptować wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu pracy dla tej osoby, w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta