ZUS nie może odmówić zasiłku, gdy było ubezpieczenie
Organ rentowy ma prawo do badania, a także kwestionowania podstaw ubezpieczenia, w tym umów o pracę, ponieważ rodzą one skutki w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Jednak w takiej sytuacji to na tym organie spoczywa obowiązek udowodnienia pozorności umowy lub jej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.
Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 11 lipca 2022 r. (VIII U 2460/21).
W tej sprawie ZUS stwierdził na początku, że pracownik nie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu w okresie od 14 czerwca 2021 r. do 13 lipca 2021 r. Zdaniem organu rentowego osoba ta zatrudniła się na okres 30 dni wyłącznie w celach skorzystania ze świadczeń finansowanych z FUS. Działania polegające na podjęciu zatrudnienia przez ubezpieczonego w charakterze pracownika u płatnika składek były spowodowane – zdaniem ZUS – chęcią uzyskania po krótkotrwałym okresie podlegania ubezpieczeniom społecznym zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego oraz stworzenia w ten sposób możliwości kilkumiesięcznej ochrony ubezpieczeniowej finansowanej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zdaniem ZUS, jedynym i rzeczywistym celem zawarcia umowy o pracę przez ubezpieczonego nie była chęć podjęcia zatrudnienia i świadczenia pracy, a jedynie zamiar korzystania ze świadczeń po ustaniu ubezpieczenia. A zgłoszenie do ubezpieczeń zostało dokonane w celu uzyskania uprawnień do korzystania z zasiłku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta