Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja odbiera ochronę młodej matce

15 września 2022 | Kadry i Płace | Patrycja Hańbicka

Już samo rozpoczęcie procedury likwidacji zakładu pracy pozwala wypowiedzieć umowę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie musi czekać do zakończenia tego procesu.

∑ Przebywam na urlopie macierzyńskim. Pracodawca oświadczył mi telefonicznie, że z przyczyn ekonomicznych jest zmuszony zlikwidować zakład pracy i mam oczekiwać wypowiedzenia. Dodam, że zakład zatrudnia 21 pracowników. Czy może mnie zwolnić? – pyta czytelniczka.

Stosunek pracy kobiet w ciąży, a także pracownic przebywających na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady obowiązuje wobec nich zakaz wypowiadania oraz rozwiązywania umów o pracę. W obowiązującym stanie prawnym istnieją jednak wyjątki od tej zasady.

Dwa wyjątki

Pierwszy dotyczy sytuacji, w której pracownica dopuściła się zachowania lub zaniechania, które uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy, a  reprezentująca kobietę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Druga możliwość rozstania się z  pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego następuje w momencie, kiedy pracodawca z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12370

Wydanie: 12370

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament