Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległy urlop w czasie zagrożenia epidemicznego i po jego ustaniu

15 września 2022 | Kadry i Płace | Anna Hałas-Krawczyk

Mimo że wciąż obowiązuje specustawa Covid-owa, pracodawca może wysłać zatrudnionego na cały zaległy urlop. Nawet gdy jego wymiar przekracza 30 dni.

Zbliża się 30 września, tj. termin, do którego pracownicy powinni wykorzystać zaległe urlopy. Ponieważ rząd przedłużył do 30 września br. stan zagrożenia epidemicznego, pracodawcy nadal mogą korzystać z rozwiązań, które przewiduje w tym zakresie ustawa z 2 marca 2020 r. o  szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842; dalej: specustawa). Zgodnie z jej art. 15gc w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Zgoda niekonieczna

Brak konieczności uzyskania zgody pracownika na wysłanie go na zaległy urlop nie wynika bezpośrednio z przepisów kodeksu pracy. Kodeks pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12370

Wydanie: 12370

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament