Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak decydować o polityce gospodarczej

15 września 2022 | Ekonomia i rynek | Marek Dietl Łukasz Hardt
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Bardziej elastyczna polityka fiskalna, oparta na standardach jakościowych, powinna być kontrolowana przez niezależny organ o silnej pozycji ustrojowej – radę polityki fiskalnej.

Kiedy Ben Carson – pierwszy neurochirurg, który rozdzielił bliźniaki syjamskie złączone głowami, i polityk amerykańskiej Partii Republikańskiej – stwierdził, że ekonomia nie jest operacją neurologiczną na mózgu, mieliśmy mieszane uczucia. Życie ludzkie jest bezcenne, a fizjologia człowieka niezwykle złożona.

Podejmowanie decyzji ekonomicznych może zmieniać życie milionów ludzi, a decyzje te podejmowane są w oparciu o bardzo skromne możliwości przewidzenia ich następstw. Zapewne to sprawia, że społeczeństwa oczekują, by polityka gospodarcza była prowadzona według transparentnych reguł przez kompetentne osoby. Nie ma chyba lepszego przykładu oddania istotnej części decydowania o gospodarce w ręce ekspertów i reguł niż powierzenie prowadzenia polityki pieniężnej niezależnym bankom centralnym.

Czy odejść od reguł

W debacie publicznej często można spotkać się ze stwierdzeniem, że im więcej decyzji o polityce gospodarczej skupionych w ręku skrępowanych regułami ekspertów, tym lepiej. Zwolennicy takiego podejścia dopuszczają możliwość zmiany samych reguł, ale już porzucenie ich na rzecz bardziej jakościowych standardów często bywa utożsamiane przez nich z „tanim populizmem”. Nie mieli oni chyba okazji przeczytania skądinąd znanych słów Hipokratesa, że bezruch jest śmiercią.

Również w polityce gospodarczej, gdy chwieją się ramy starego świata i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12370

Wydanie: 12370

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament