Aby dostać wyższe świadczenie, trzeba spełnić wszystkie warunki
Ponowne przeliczenie emerytury na podstawie art. 110a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma zastosowanie wyłącznie w przypadku spełnienia wszystkich przewidzianych w nim przesłanek.
Tak uznał Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku z 15 czerwca 2022 r. (VIII U 1286/20).
Sprawa dotyczyła kwestii przeliczenia przez ZUS wysokości pobieranej emerytury na podstawie art. 110a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna). Przepis ten obowiązywał do końca 2021 r. i umożliwiał ponowne ustalenie emerytury – od przeliczonej podstawy jej wymiaru – na wniosek emeryta, który spełnił łącznie następujące warunki:
1. wykazał okresy kontynuowania opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury, które powinny równocześnie przypadać w okresie:
- kolejnych 10 lat kalendarzowych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru,
- dowolnie wybranych przez emeryta 20 lat kalendarzowych, w których podlegał on ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia o ponowne ustalenie wysokości emerytury
2. na podstawie powyższego udowodnił, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc.
W odpowiedzi na wniosek ubezpieczonego, który od 1 lipca 1990 r. był uprawniony do emerytury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta