Sąd UE obniżył karę Google’a, ale i tak jest rekordowo duża
Decyzja Brukseli, że cyfrowy gigant nadużył swojej pozycji dominującej, została podtrzymana.
Decyzja Komisji z 2018 r. dotyczy wymuszania na producentach urządzeń mobilnych i operatorach sieci postanowień umownych ograniczających konkurencję. KE wskazała trzy typy naruszeń: wymaganie preinstalowania na urzędzeniach Google Search i Google Chrome, by otrzymać licencję Play Store (aplikacja do pobierania innych aplikacji), zobowiązanie do tworzenia urządzeń z wersją Androida zatwierdzoną przez Google’a oraz niepreinstalowania konkurencyjnych przeglądarek (był to warunek otrzymania części dochodów z reklam).
KE uznała, że te praktyki były powiązane, miały wspólny cel i dlatego uznała je za ciągłe naruszenie, wymierzając najwyższą w historii karę nałożoną przez organy ochrony konkurencji (4,3 mld euro).
Google zaskarżył decyzję komisji do sądu UE, który w środę w większości ją podtrzymał. Sąd obniżył jedynie karę o 200 mln euro – do 4,1 mld.
– Jesteśmy rozczarowani, że sąd nie unieważnił całości decyzji Komisji – mówi Adam Malczak z Google Polska. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta