Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada swobodnej oceny dowodów to warunek rozstrzygnięcia

21 września 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych, które zobowiązane są do ustalenia wszystkich faktów i okoliczności, które są niezbędne dla załatwienia sprawy.

Ustawodawca przyjął, że organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona, precyzując w ten sposób zasadę swobodnej oceny dowodów przez organ podatkowy (art. 191 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej jako op).

Dokładne wyjaśnienie

Jak zauważono w orzecznictwie, podstawowym celem postępowania podatkowego jest załatwienie sprawy po dokładnym wyjaśnieniu stanu faktycznego – art. 122 op. W tym celu organ podatkowy jest obowiązany nie tylko zebrać materiał, ale też wyczerpująco go rozpatrzyć. Gromadzenie i rozpatrzenie dowodów w zgodzie z zasadami logiki i doświadczenia życiowego jest więc ustawowym obowiązkiem organu, a w konsekwencji rozstrzygnięcie sprawy powinno nastąpić na podstawie zupełnego materiału dowodowego, zaś formułowane wnioski muszą odpowiadać zasadom logiki i doświadczenia życiowego – art. 187 § 1 i 191 op (wyrok NSA z 26 listopada 2019 r., sygn. I FSK 1602/17).

Łącząc omawiane zagadnienie z innymi zasadami, stwierdzono, że postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych – art. 121 § 1 op – a organy podatkowe zobowiązane są do ustalenia wszystkich faktów i okoliczności, które są niezbędne dla załatwienia sprawy – art. 122 op.

Powinny zebrać wszystkie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament