Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domowa firma rozliczy prąd i ogrzewanie w kosztach PIT

21 września 2022 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca, który przeniósł działalność z biura do mieszkania, odliczy część wydatków na media.

Rosnące ceny energii w lokalach użytkowych wygoniły do domu wielu przedsiębiorców, którzy do tej pory działali w biurach. Mamy dla nich dobrą wiadomość: fiskus potwierdza, że mogą rozliczyć w podatkowych kosztach wiele wydatków związanych z prowadzoną w mieszkaniu firmą.

– Już w czasie epidemii wielu przedsiębiorców, którzy wcześniej wykonywali usługi u kontrahentów albo w wynajmowanych biurach, przeniosło się do domu. Teraz odstraszają ich wysokie ceny prądu i ogrzewania w lokalach użytkowych. Także niektórzy kontrahenci nie chcą już udostępniać powierzchni biurowej, widząc, z jakimi się to wiąże wydatkami. Oczywiście podwyżki mediów są też w mieszkaniach, korzyści podatkowe powinny jednak chociaż częściowo je zrekompensować – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

Oblicz powierzchnię

Jakie to korzyści? – Przedsiębiorca prowadzący firmę w domu zaliczy do kosztów PIT wydatki na eksploatację: czynsz, energię elektryczną, ogrzewanie, wodę. W części przypadającej na wykorzystywaną do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament