Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezerwy na umowy powodujące obciążenia

21 września 2022 | Rachunkowość | Piotr Bejger

Galopująca w ostatnich miesiącach inflacja, gwałtowne wzrosty cen surowców, energii i usług spowodowały, że rentowność kontraktów zawartych nawet kilka miesięcy temu mogła znacznie się obniżyć, a ich realizacja zacząć generować straty.

Sytuacja taka wymaga analizy i odpowiedniego ujęcia w sprawozdaniach finansowych, a niektóre regulacje rachunkowe w tym zakresie zostały doprecyzowane z początkiem 2022 roku.

Ustawa o rachunkowości (dalej uor) w art. 7 wskazuje zasadę ostrożności jako jedną z podstawowych zasad sporządzania sprawozdań finansowych. Zgodnie z tą zasadą podmioty gospodarcze powinny uwzględnić w sprawozdaniach finansowych rezerwy na znane im ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń. Artykuł 35d uor doprecyzowuje, że rezerwy tworzy się m.in. na straty z transakcji gospodarczych w toku. Nieco szerzej temat ten został opisany w Krajowym Standardzie Rachunkowości (KSR) nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”, gdzie m.in. zdefiniowano pojęcie umowy powodującej obciążenia. W myśl punktu 2.10 tego standardu, umowa, na podstawie której nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku umownego przeważają nad korzyściami, które – według przewidywań – będą uzyskane na jej mocy, stanowi tzw. umowę powodującą obciążenia. Na nieuniknione koszty wynikające z umowy składają się co najmniej koszty netto zakończenia umowy, odpowiadające niższej spośród kwot:

∑ kosztów wypełnienia umowy

∑ kosztów lub strat z tytułu wszelkich odszkodowań lub kar wynikających z jej niewypełnienia.

Rezerwy tworzy się na takie umowy powodujące obciążenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament