Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uproszczenia w ewidencji bilansowej (1)

21 września 2022 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Przedsiębiorca może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie jego sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.

W myśl krajowego standardu rachunkowości nr 13 „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów”, przy dokonywaniu wyborów w zakresie stosowania uproszczeń należy kierować się zasadą wyważenia kosztów i korzyści z uwzględnieniem takich czynników jak m.in.: długość cyklu produkcyjnego, szacowana wartości zapasu produktów, czy zmienność stanu produktów w toku. W szczególności zalecane jest przeprowadzenie przez przedsiębiorstwo przed podjęciem decyzji o stosowaniu uproszczeń analizy wpływu braku informacji o kosztach niewykorzystanych zdolności produkcyjnych na jasne i rzetelne przedstawienie jej sytuacji finansowej.

Pominięcie niektórych kont

W ramach tych uproszczeń w zakresie ewidencji bilansowej możliwe jest pominięcie przy dokonywaniu zapisów księgowych dokumentujących zdarzenia gospodarcze – niektórych kont rachunkowych, np.:

1) w ramach zespołu 0: konta „Środki trwałe”; konta „Wartości niematerialne i prawne”; konta „Inwestycje w nieruchomości”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych”; konta „Odpisy umorzeniowe inwestycji w nieruchomości”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości inwestycji w nieruchomości”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości inwestycji w prawa”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości – wartości niematerialnych i prawnych”,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament