Uproszczenia w ewidencji bilansowej (1)
Przedsiębiorca może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie jego sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.
W myśl krajowego standardu rachunkowości nr 13 „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów”, przy dokonywaniu wyborów w zakresie stosowania uproszczeń należy kierować się zasadą wyważenia kosztów i korzyści z uwzględnieniem takich czynników jak m.in.: długość cyklu produkcyjnego, szacowana wartości zapasu produktów, czy zmienność stanu produktów w toku. W szczególności zalecane jest przeprowadzenie przez przedsiębiorstwo przed podjęciem decyzji o stosowaniu uproszczeń analizy wpływu braku informacji o kosztach niewykorzystanych zdolności produkcyjnych na jasne i rzetelne przedstawienie jej sytuacji finansowej.
Pominięcie niektórych kont
W ramach tych uproszczeń w zakresie ewidencji bilansowej możliwe jest pominięcie przy dokonywaniu zapisów księgowych dokumentujących zdarzenia gospodarcze – niektórych kont rachunkowych, np.:
1) w ramach zespołu 0: konta „Środki trwałe”; konta „Wartości niematerialne i prawne”; konta „Inwestycje w nieruchomości”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych”; konta „Odpisy umorzeniowe inwestycji w nieruchomości”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości inwestycji w nieruchomości”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości inwestycji w prawa”; konta „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości – wartości niematerialnych i prawnych”,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta