Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak planu to planowanie porażki

21 września 2022 | Rachunkowość | AGATA EICHLER

Przyszłości firmy mogą zagrażać różnego rodzaju katastrofy – od klęsk żywiołowych, przez cyberataki, po niespodziewane decyzje ustawodawcze. Często niemożliwe jest ich uniknięcie, ale odpowiednie planowanie może pomóc zminimalizować szkody i problemy, jakie z nich później wynikają – twierdzi Jennifer H. Elder CPA, CGMA, współautorka książki „Faster Disaster Recovery: The Business Owner s Guide to Developing a Business Continuity Plan” i podpowiada, jak przygotować się do potencjalnej katastrofy by chronić finanse i reputację firmy.

Czego nauczyła nas pandemia, jeśli chodzi o planowanie w sytuacjach kryzysowych?

Można wymienić kilka istotnych wniosków, które wyciągnęliśmy z pandemii. Przede wszystkim nie należy panikować. Starajmy się zachować spokój. Najlepszych liderów łączy jedna cecha – opanowanie w trudnych sytuacjach. Nawet pod presją są oni w stanie rozwiązywać problemy nie tracąc rezonu.

Należy tu jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz. Niektórym pracownikom i klientom bez wątpienia udziela się panika. Najgorsze, co lider może zrobić w takim przypadku, to uspokajać ich protekcjonalnym: „No już, już, nie panikuj!” Taka reakcja wcale nie pomaga, wręcz przeciwnie. Presję może złagodzić akceptacja tego, że ludzie są zdenerwowani i wystraszeni.

Planując działania w warunkach katastrofy, firmy powinny zastanowić się, w jaki sposób dbają o swoich pracowników i jak zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. To pracownicy są bowiem na tzw. pierwszej linii ognia i bez nich nic nie można zrobić.

Kolejny aspekt do rozważenia to klienci. Jaki wpływ ma na nich sytuacja kryzysowa? O czym mogą myśleć? Jak to może wpłynąć na firmę. Od tego więc należy zacząć planowanie kryzysowe i tworzenie planu ciągłości działania.

Musimy wziąć też pod uwagę dostawców. W wyniku globalnych kryzysów, takich jak pandemia koronawirusa, zaburzeniu ulegają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament