Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi tutoringu bez podatku u źródła

21 września 2022 | Rachunkowość | Katarzyna Kliszczewsk

W związku ze stałym rozwojem świadczonych na portalach internetowych usług, których zasięg pozwala przedsiębiorcom działać niemal bez terytorialnych ograniczeń, rośnie również liczba wątpliwości kierowanych do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie podatku u źródła.

Jednym z bardziej interesujących zapytań, które w ostatnim czasie zostało skierowane do organów podatkowych (interpretacja indywidualna dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lipca 2022 r., 0111-KDWB. 4010.21.2022.2.KP) była kwestia objęcia podatkiem u źródła „usług tutoringowych”, tj. zgodnie z objaśnieniami wskazanymi przez wnioskodawcę, usług polegających na udzielaniu wsparcia w nauce i odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników, prowadzonej przez wnioskodawcę, platformy internetowej.

Po dokonaniu wyczerpującej analizy, organ podatkowy uznał, że kryjące się pod nazwą „usług tutoringowych” świadczenia i wypłacane za nie należności na rzecz zagranicznych kontrahentów nie stanowią kategorii objętej zakresem podatku u źródła. Aby zrozumieć kryteria, którymi kierował się organ przy wydawaniu powołanej interpretacji, warto przeanalizować treść przedmiotowego wniosku.

Stan faktyczny

Jak wskazano, wnioskodawcą jest spółka będąca polskim rezydentem podatkowym  w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT prowadząca działalność gospodarczą w zakresie portali internetowych (we wniosku oznaczone jako Platformy X). Przedmiotem działalności spółki są edukacyjne serwisy społecznościowe typu Q&A służące do wzajemnej pomocy uczniowskiej, dedykowane zarówno rynkowi polskiemu, jak i rynkom zagranicznym. Aby móc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament