Doświadczenia przy pracach zleconych podwykonawcom
Nie ma chyba drugiego orzeczenia TSUE jak to z 4 maja 2017 r., które w ostatnich latach wywołałoby w świecie rządzonym przez prawo zamówień publicznych równie duże zamieszanie.
Jak pokazuje polska praktyka, zdecydowana większość inwestycji infrastrukturalnych realizowana jest przy wsparciu podwykonawców. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że im większe przedsięwzięcie, tym więcej generalny wykonawca zleca innym podmiotom. Czy oznacza to, że generalny wykonawca nabywa kompleksowe doświadczenie z tytułu zrealizowanej inwestycji? Czy może jednak zakres prac, które wykonane zostały przez podwykonawcę, wzbogaca doświadczenie jedynie tego podwykonawcy?
Geneza problemu
Wszystko zaczęło się 4 maja 2017 r., kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie C-387/14 (Esaprojekt przeciwko Województwu Łódzkiemu). Nie ma chyba drugiego orzeczenia TSUE, które w ostatnich latach wywołałoby w świecie rządzonym przez prawo zamówień publicznych równie duże zamieszanie.
Trybunał w omawianym wyroku poruszył kilka problemów. Jednym z nich było zagadnienie odnoszące się do nabywania doświadczenia przez wykonawców wspólnie realizujących zamówienie (najczęściej w formule konsorcjum). Orzeczenie w tym zakresie postawiło na głowie dotychczasową praktykę. Otóż do momentu jego wydania powszechnie akceptowane było, że w przypadku, gdy dane przedsięwzięcie realizowane jest przez kilku wykonawców, to na doświadczenie w jego realizacji może powoływać się każdy z nich (w pełnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta