Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe prawo ograniczy rekordowe ceny energii

21 września 2022 | Ekonomia i rynek | BARTŁOMIEJ SAWICKI
źródło: Rzeczpospolita

Zaproponowane przez resort klimatu zmiany na hurtowym rynku prądu nałożą kaganiec na ceny, ale drastycznie zmniejszą też handel energią – alarmuje branża.

Zmiany w rozporządzeniu o warunkach funkcjonowania systemu elektroenergetycznego są wprowadzane w czasie kompletnej destabilizacji rynków energii, paliw i uprawnień do emisji CO2.

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska mają doprowadzić do ograniczenia cen energii poprzez administracyjne zablokowanie stosowanych dotychczas mechanizmów rynkowych. Spółki elektroenergetyczne jednak mówią wprost: skutki takich zmian są obarczone dużym ryzykiem, powinny być też wprowadzone na określony i ograniczony czas.

Dwie kluczowe zmiany

Aktualizacji ulegnie cena węgla w procesie oszacowania kosztów produkcji energii elektrycznej w tzw. trybie wymuszenia. Chodzi o sytuacje, gdy Polskie Sieci Elektroenergetyczne jako operator, ze względu na kurczącą się liczbę dostępnych jednostek produkcyjnych, mogą nakazać właścicielowi elektrowni pracę bloku, aby poprawić bilans produkcji prądu. Dotychczas ceny w tym trybie były aktualizowane raz na kwartał. Obecnie ceny zmieniają się jednak na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament