Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy atak II wojny światowej miał miejsce na Śląsku

21 września 2022 | Kraj | Marek Kozubal

Czy atak na Westerplatte rozpoczął drugą wojnę światową? Z odnalezionych właśnie dokumentów wynika, że być może wcześniej Niemcy przekroczyli granicę w okolicach Rybnika.

Historycy przyjęli, że początek wojny obronnej 1939 r. rozpoczął się od natarcia wojsk niemieckich na Westerplatte, od salwy oddanej przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Do tego symbolicznego wydarzenia odwołujemy się, obchodząc kolejne rocznice rozpoczęcia wojny. O godz. 4.50 major Henryk Sucharski zameldował o rozpoczęciu ostrzeliwania placówki. Podał, że rozpoczęło się ono o godzinie 4.45, chociaż w dzienniku pokładowym pancernika zapisano, że strzały padły o 4.47. Historycy nie mają jednak wątpliwości, że w niektórych przygranicznych miejscowościach walki wybuchły już po godz. 4.00. Atak bombowy na miasto Wieluń – drugi symbol wojny – zdaniem niektórych historyków rozpoczął się o godz. 4.40.

Tymczasem Tomasz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament