O dywidendzie słów kilka
Z końcem września upływa termin na zwołanie w spółkach zwyczajnego zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia akcjonariuszy), na którym zostanie podjęta m.in. uchwała o zatwierdzeniu (bądź nie) sprawozdania finansowego. Jeżeli w danym roku obrotowym spółka wygenerowała zysk, to nieodzownym elementem takiego zgromadzenia jest również podjęcie uchwały na co on zostanie przeznaczony.
Jednym z najczęstszych sposobów na rozdysponowanie zysku jest jego wypłata wspólnikom w formie dywidendy.
Dywidenda w spółkach stanowi prawo do zysku z ich działalności. Nazywana jest również dochodem z kapitału. Może wystąpić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółce akcyjnej, w spółce akcyjnej, jak również w spółce komandytowo-akcyjnej. Zasady ustalania i wypłaty dywidendy regulowane są przez przepisy Kodeksu spó- łek handlowych (dalej ksh).
Procedura wypłaty
Aby dywidenda mogła w ogóle zostać wspólnikom wypłacona, rok obrotowy danej spółki powinien się zakończyć, a ponadto muszą zostać spełnione następujące warunki:
∑ sporządzenie sprawozdania finansowego danej spółki, a w jednostkach zobowiązanych do badania sprawozdania – również jego zbadanie przez biegłego rewidenta,
∑ zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez walne zgromadzenie (lub zgromadzenie wspólników) spółki,
∑ podjęcie przez wspólników decyzji o podziale zysku i wypłacie dywidendy.
O wysokości dywidendy i terminie jej wypłaty decyduje walne zgromadzenie (w przypadku spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej) lub zgromadzenie wspólników (w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta