Wartość ma być znana na moment obliczenia podatku należnego
Pod pojęciem kosztów dodatkowych, rozumieć tego rodzaju świadczenia, które towarzyszą czynności podlegającej opodatkowaniu, a ich związek ma charakter nierozerwalny lub dodatkowy wobec usługi podstawowej i składają się na zapłatę za wykonywanie świadczenia podstawowego.
Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów o VAT w zakresie uznania usług związanych z utrzymaniem, obsługą i używaniem przedmiotu leasingu obejmujących określone czynności oraz koszty za usługi odrębne. We wniosku bank wyjaśnił, że zawiera z klientami umowy leasingu finansowego.
Bank chciał się upewnić czy usługi związane z utrzymaniem, obsługą i używaniem przedmiotu leasingu obejmujące pewne czynności oraz koszty świadczone w trakcie trwania leasingu np. za czynności administracyjne, rejestrację pojazdu, monity, wezwania, ubezpieczenia czy podatki, które nie są związane bezpośrednio z samą dostawą, powinny stanowić odrębną od niej usługę dodatkową, opodatkowaną 23 proc. stawką podstawową?
Fiskus odpowiedział, że nie. Jego zdaniem koszty związane z umową leasingu finansowego, tj. podatki oraz wskazane opłaty dodatkowe, na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT są należnością bezpośrednio związaną z odpłatną dostawą przedmiotu leasingu.
Bank zaskarżył interpretację, ale w pierwszej instancji przegrał, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jego skargę.
Inaczej na spór spojrzał dopiero...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta