Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wartość ma być znana na moment obliczenia podatku należnego

21 września 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Pod pojęciem kosztów dodatkowych, rozumieć tego rodzaju świadczenia, które towarzyszą czynności podlegającej opodatkowaniu, a ich związek ma charakter nierozerwalny lub dodatkowy wobec usługi podstawowej i składają się na zapłatę za wykonywanie świadczenia podstawowego.

Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów o VAT w zakresie uznania usług związanych z utrzymaniem, obsługą i używaniem przedmiotu leasingu obejmujących określone czynności oraz koszty za usługi odrębne. We wniosku bank wyjaśnił, że zawiera z klientami umowy leasingu finansowego.

Bank chciał się upewnić czy usługi związane z utrzymaniem, obsługą i używaniem przedmiotu leasingu obejmujące pewne czynności oraz koszty świadczone w trakcie trwania leasingu np. za czynności administracyjne, rejestrację pojazdu, monity, wezwania, ubezpieczenia czy podatki, które nie są związane bezpośrednio z samą dostawą, powinny stanowić odrębną od niej usługę dodatkową, opodatkowaną 23 proc. stawką podstawową?

Fiskus odpowiedział, że nie. Jego zdaniem koszty związane z umową leasingu finansowego, tj. podatki oraz wskazane opłaty dodatkowe, na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT są należnością bezpośrednio związaną z odpłatną dostawą przedmiotu leasingu.

Bank zaskarżył interpretację, ale w pierwszej instancji przegrał, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jego skargę.

Inaczej na spór spojrzał dopiero...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12375

Wydanie: 12375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament