Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy postępowanie odwoławcze jest zbędne lub niedopuszczalne

19 października 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Patrycja Fingas

Jeżeli zamawiający odwołania nie uznał w toku postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą, nawet jeśli jego czynność potwierdzałyby to w całości lub w części, KIO nie może orzec o umorzeniu postępowania na podstawie odpowiednich przepisów Prawa zamówień publicznych.

Każdy z wykonawców, który uczestniczy aktywnie w rynku zamówień publicznych, prędzej czy później spotyka się z sytuacją, w której zamawiający po wniesieniu odwołania podejmuje czynności w postępowaniu, które niweczą wniesiony środek zaskarżenia, jednocześnie przecząc uznaniu odwołania tak w całości lub w części.

Unieważnienie czynności

Najczęściej zamawiający dokonują swoistej autokorekty dokonanych czynności, w szczególności w obszarze ich uzasadnienia. Unieważniają zatem zaskarżaną czynność (np. odrzucenia oferty wykonawcy, wyboru oferty najkorzystniejszej), równocześnie czynność taką ponawiając, jednocześnie dokonując jej korekty z uwzględnieniem treści formułowanych przez odwołujących zarzutów. Podejmując te czynności, zamawiający składają jednocześnie odpowiedzi na odwołania, wnosząc o ich oddalenie w całości i wskazując wyraźnie, że odwołania takiego nie uwzględniają pomimo często jawnej sprzeczności tego twierdzenia z podjętymi w postępowaniu czynnościami.

Nie zawsze jednak scenariusz jest taki sam. Zdarza się bowiem, że zamawiający dokonuje zmian w podjętych czynnościach, które rzutują na czynności objęte przedmiotem zaskarżenia, jednakże z przyczyn całkowicie niezwiązanych z zarzutami odwołania. Faktycznie jednak na ich skutek czynność zaskarżana „upada” wobec jej unieważnienia.

Jakie uprawnienia przysługują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12399

Wydanie: 12399

Spis treści
Zamów abonament