Jak skorygować VAT w przypadku sprzedaży paragonowej
Paragon wystawiony za pomocą kasy fiskalnej należy do najczęściej występujących w obrocie gospodarczym dokumentów potwierdzających sprzedaż. Ich powszechność i ogromna liczba powoduje, że pojawiają się na nich błędy, które w zależności od rodzaju pomyłki należy poprawiać w różny sposób.
Do jego wystawienia są zobowiązani przedsiębiorcy prowadzący transakcje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W praktyce obowiązek rejestracji/ewidencji na kasie dotyczy zasadniczo tych transakcji, które nie są dokumentowane fakturami. Ewidencja za pomocą kasy jest prowadzona dla sprzedaży towarów i usług zarówno stacjonarnej, jak i tej dokonywanej online.
Sprzedaż bez paragonu
Ustawodawca w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących przewidział jednak szereg wyjątków, w których to obowiązek wystawienia paragonu jest wyłączony. Do takich wyłączeń należy sprzedaż usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (w tym również rolników ryczałtowych) oraz sprzedaż wysyłkowa w przypadku gdy zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Aby zatem podatnik mógł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta