Dobrowolne umorzenie udziałów – skutki podatkowe dla wspólnika
W przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, po stronie wspólnika który zbywa udziały celem ich umorzenia, powstaje co do zasady przychód podlegający opodatkowaniu. Rozliczania tego przychodu wspólnik zobowiązany jest dokonać samodzielnie. Spółka z o.o., której udziały są umarzane nie pełni roli płatnika podatku.
Określając skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o. na wstępie należy wyjaśnić, że co do zasady, umorzenie dobrowolne – czyli takie, które realizuje się na mocy uchwały wspólników, za zgodą wspólnika, do którego należą udziały, które są umarzane – poprzedzone jest czynnością prawną polegającą na zbyciu udziałów przez wspólnika na rzecz spółki, np. w drodze umowy sprzedaży, w przypadku gdy zbycie to jest odpłatne. Dopiero następnie dokonywane jest ich umorzenie przez spółkę. Jedynie to pierwsze zdarzenie, a więc zbycie udziałów przez wspólnika (nabycie przez spółkę) wywołuje określone skutki na gruncie prawa podatkowego. Samo umorzenie udziałów przez spółkę już po ich nabyciu jest co do zasady neutralne podatkowo.
Przychód po stronie wspólnika
W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Katalog źródeł przychodów podlegających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta