Inwestycja w gminną infrastrukturę drogową bez korzyści
Samorząd działając w sprawach dróg gminnych, w zakresie ich budowy działa w sposób władczy tj. w charakterze organu, nie jako podatnik VAT.
Spór w sprawie dotyczył prawa do częściowego odliczenia VAT od wydatków na realizację samorządowych inwestycji drogowych. Wniosek w tej sprawie w 2022 r. złożyła gmina. Nie kwestionowała co prawda, że realizacja inwestycji drogowych – ich budowa i przebudowa – stanowi jej zadanie własne. A celem takich operacji jest poprawa warunków życia i zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej. Jednak eksponowała też, że nie można rozpatrywać ich w oderwaniu od sprzedaży opodatkowanej. Zdaniem gminy drogi i powiązana z nimi infrastruktura komunikacyjna są podstawowym rodzajem jej inwestycji – niezbędnym do dalszego rozwoju. Rozwinięty, dobrze utrzymany system dróg zwiększa dostępność do wszystkich jednostek i instytucji gminnych. Wykorzystywany jest również przez pracowników i pojazdy należące do gminy – także te przypisane do działalności opodatkowanej. Dodatkowo poprzez inwestycje zwiększa się atrakcyjność gminnych nieruchomości wśród inwestorów. W pasie drogowym znajduje się infrastruktura – wodociągowa, kanalizacyjna, ciepłownicza, która służy do działalności opodatkowanej. Dlatego gmina była przekonana, że ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta