Adresat rozstrzygnięcia nie może na zapas zrzec się swego uprawnienia
Jeśli oświadczenie o zrzeczeniu się odwołania jest składane w tym samym dniu, co doręczenie decyzji, to musi wynikać, że jest składane w trakcie biegu terminu.
Polscy urzędnicy każdego miesiąca wydają tysiące różnego rodzaju decyzji i rozstrzygnięć. Ich adresaci nie zawsze są z nich zadowoleni, ale nie zawsze radzą sobie z ich prawidłowym kwestionowaniem. Problemy z odpowiednim stosowaniem procedur mogą mieć też urzędnicy. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 lipca 2022 r.
Wątpliwy status
Spór w sprawie dotyczył umorzenia postępowania administracyjnego. Powstał on w związku z wnioskiem komitetu społecznego, który wystąpił do wojewody o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie zamkniętym. Wojewoda ją wydał, a odwołanie od niej wniosło miasto.
Minister skupił się jednak na tym, czy miasto w ogóle mogło skorzystać z tego prawa. Zauważył, że jedną z podstawowych czynności organu odwoławczego jest określenie, czy odwołanie wniósł podmiot, któremu przysługuje interes prawny do bycia stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Powyższy obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta