Stosowanie przepisów o cenach transferowych przy estońskim CIT
Ryczałt od dochodów spółek to coraz częściej wybierana przez spółki forma opodatkowania. Zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2022 r., przez tzw. Polski Ład, sprawiły, że ten sposób opodatkowania stał się realną, interesującą alternatywną dla tradycyjnych sposobów, szczególnie w obliczu wyzwań przed którymi obecnie stanąć muszą przedsiębiorcy.
Główną zaletą korzystania z ryczałtu jest, co do zasady, odroczenie zapłaty podatku CIT do momentu wypłaty zysku. Warto zauważyć, że w przypadku wypłaty zysku przez spółkę opodatkowaną na zasadach estońskiego CIT, jego efektywne opodatkowanie jest korzystniejsze dla wspólników, niż przy tradycyjnym opodatkowaniu spółki z o.o.
Przychody od podmiotów powiązanych
Należy pamiętać, że samo przejście na estoński CIT jest obwarowane licznymi warunkami. Jeden z nich, dotyczący transakcji z podmiotami powiązanymi, znajduje się w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek skorzystać może podatnik w przypadku którego mniej niż 50 proc. przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego VAT, pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. W ramach krótkiego przypomnienia, podmioty powiązane są zdefiniowane w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Jako podmioty powiązane należy rozumieć w skrócie:
∑ podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot;
∑ podmioty, na które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta