Nieco więcej optymizmu w przemyśle przetwórczym i handlu, mniej w usługach oraz budownictwie
W październiku unijny wskaźnik ESI zmalał średnio z 92,4 do 90,9 pkt. Tak nisko był poprzednio w sierpniu dwa lata temu. Od lutego 2020 r., ostatniego miesiąca przed tym, jak w nastroje uderzył Covid-19, spadł o około 14 proc. – zarówno w Polsce, jak i przeciętnie w UE.
Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w Polsce w październiku minimalnie się poprawiły, ale nadal były niewiele lepsze niż w pandemicznym 2020 r. Firmy czarno widzą perspektywy rozwoju i twierdzą, że przymierzają się do zwolnień.
To z kolei negatywnie wpływa na nastroje w gospodarstwach domowych, które już zmagają się ze skutkami najwyższej od ćwierćwiecza inflacji, a teraz zaczyna im grozić utrata dochodów .
Takie wnioski płyną z najnowszej rundy ankietowych badań Komisji Europejskiej, na których opiera się tzw. Europejski Wskaźnik Nastrojów (ESI). W październiku w Polsce wzrósł on do 88,6 pkt z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta