Wakacje czynszowe, fit-outy i logo firmy na budynku
W czasach galopującej inflacji rosną czynsze za biura i magazyny. Najemcy mogą jednak wynegocjować okresowe zwolnienie z płatności. Co jeszcze jest w pakietach zachęt stosowanych przez właścicieli budynków komercyjnych?
Najwyższe stawki dyktują właściciele biur w Warszawie – średnio 14 euro miesięcznie za mkw. powierzchni biurowej – podaje platforma REDD. Najniższe czynsze, 9,5 euro za mkw. biura, są w Łodzi. W Krakowie za najem metra kwadratowego płaci się przeciętnie 12,6 euro, we Wrocławiu 12,4 euro, w Trójmieście – 12 euro, w Katowicach – 9,8 euro, a w Poznaniu – 11,8 euro.
– W porównaniu z czasem sprzed pandemii uśrednione wyjściowe stawki najmu wzrosły – zaznacza Krzysztof Foks, ekspert platformy REDD. – Wpływ na wysokość czynszu ma wiele czynników, m.in. koszty materiałów budowlanych, energii, pracy, które w tym czasie poszły w górę – tłumaczy. Na cenach najmu odbija się też wysoka inflacja.
Z analiz REDD wynika, że popyt na biura rośnie. Wiele firm wraca po pandemii do swoich siedzib, przynajmniej do pracy w trybie hybrydowym.
REDD podaje, że średni czas wynajmu biur – liczony w dniach – to 390,1 w Warszawie, 433,5 w Krakowie, 436,3 we Wrocławiu, 440,5 w Trójmieście, 434 w Katowicach, 301,8 w Poznaniu, 318,6 w Łodzi.
Okres bez płacenia czynszu
– Wyjściowe stawki wynajmu zazwyczaj nie podlegają negocjacjom. Możliwe jest jednak negocjowanie tzw. pakietu zachęt – wyjaśnia Krzysztof Foks.
Wśród zachęt jest m.in. okres rent free, czyli wakacje czynszowe. W określonym czasie najemca jest zwolniony z płacenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta