Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzeczność z prawem uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o.

04 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Joanna Wcisło-Jaśkowska

Nie istnieje normatywna podstawa do scedowania przez jakikolwiek organ osoby prawnej jego uprawnień przypisanych mu ustawowo w zakresie spraw wewnętrznych tej osoby prawnej. Unormowania dotyczące pełnomocnictw, zawarte w Kodeksie cywilnym, nie mają tu zastosowania.

Sprzeczność z prawem, o której mowa w art. 252 § 1 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), może odnosić się do samej treści uchwały, jak i do sposobu zwołania i obradowania zgromadzenia oraz sposobu podejmowania uchwał. Ponadto w trybie oceny, czy doszło do sprzeczności z prawem uchwały w oparciu o art. 252 k.s.h., sąd bierze pod uwagę uchybienia materialne, jak również formalne. Niemniej uchybienia formalne (np. co do zwołania zgromadzenia), aby mogły być przyczyną nieważności uchwały zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, muszą mieć wpływ na treść uchwały. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 24 stycznia 2022  roku, sygnatura akt: I AGa 108/21

Stan faktyczny

W pozwie skierowanym przeciwko pozwanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej dalej „spółką”), powódka D.S. wniosła o ustalenie nieistnienia, ewentualnie o stwierdzenie nieważności uchwały nr 2 nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z 13 października 2020 roku, podając następujące uzasadnienie:

We wrześniu 2021 roku funkcję prezesa zarządu spółki pełnił E.O. Pozostałymi członkami zarządu byli: C. B. i J. S. W dniu 8 września 2020 r. prezes zarządu E.O. zwołał posiedzenie zarządu, wyznaczając jego termin na 23 września 2020 roku. Przedmiotem obrad zarządu miało być m.in. podjęcie uchwały w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12412

Wydanie: 12412

Spis treści
Zamów abonament